Komu se vyplatí paušální zdanění ?

Autor: admin <admin(at)resultconsulting.cz>, Téma: Daně, Vydáno dne: 17. 03. 2006

Jako podnikatel zvažuji přechod z uplatňování výdajů ve skutečné výši na paušální.

Zákon o daních z příjmů podmiňuje přechod navýšením základu daně za předchozí rok mimo jiné o poměrnou výši finančního pronájmu s následnou koupí najaté věci. Tomuto požadavku nerozumím, neboť jde o částky, které jsem jako výdaj doposud neuplatnil.
Fyzické osoby si mohou vybrat, zda chtějí uplatňovat výdaje v prokázané výši nebo paušální částkou vypočtenou procentem z příjmů. Změna zákona o daních z příjmů novelou č. 545/2005 Sb. zvýšila procentní částky paušálních výdajů a zároveň zavedla několik úrovní procentní částky podle charakteru příjmů. Změnu lze využít už pro stanovení daňové povinnosti za rok 2005.
Při změně způsobu uplatňování výdajů je v § 23 odst. 8 zákona o daních z příjmů stanovena povinnost upravit základ daně za zdaňovací období předcházející změně. Úpravy jsou závislé na tom, zda poplatník vede účetnictví, daňovou evidenci, popřípadě nevede účetnictví ani daňovou evidenci (tazatel tuto informaci neuvádí).
Zákon vyžaduje, aby mezi úpravy nebyla zahrnuta úprava nájemného u finančního pronájmu s následnou koupí pronajaté věci. Fakticky žádnou úpravu není možné provádět, protože u finančního leasingu je daňovým výdajem vždy jen poměrná část nájemného.
Jde o povinné časové rozlišení nezávislé na tom, zda podnikatel přechází na paušální výdaje či nikoliv, vede daňovou evidenci nebo účetnictví. Chce-li poplatník využít výhodnější paušální výdaje zavedené novelou zpětně pro rok 2005, měly být úpravy základu daně provedeny již v přiznání za zdaňovací období roku 2004.
Pokud to poplatník neudělal, a přesto chce paušální výdaje za rok 2005 uplatnit, měl by podat dodatečné daňové přiznání za rok 2004, v němž dodatečně úpravy provede.