České firmy platí raději zdraví než nemoc

Autor: admin <admin(at)resultconsulting.cz>, Téma: Daně, Zdroj: finweb.cz, Vydáno dne: 22. 03. 2006

Neutěšené statistiky nemocnosti v česku nutí domácí firmy zaměřit se více na péči o zdraví svých pracovníků. Vložené investice se jim však vyplácejí už dnes.

Kolínská firma TPCA platí mechanikům kursy strečinku - učí se při nich, jak protahovat a uvolňovat prací znavené svaly.
Středočeská automobilka není sama, kdo nabízí svým zaměstnancům "zdraví" jako něco navíc k platu. OKD například hradí horníkům desetidenní volno na rehabilitaci. Česká pojišťovna zajišťuje svým manažerům masáže nebo vodoléčbu.
Anketa HN mezi padesátkou nejvýznamnějších firem potvrdila, že tuzemské podniky stále víc myslí na zdraví svých pracovníků.
Nedělají to ovšem z pouhé dobročinnosti. Už od příštího roku jim zákon o nemocenské bude nařizovat, aby platily první dva týdny nemoci svých lidí - až dosud šly tyto peníze z veřejného zdravotního pojištění.
"Prevence proti onemocnění zaměstnanců bude ještě důležitější," upozorňuje Ivana Vejvodová z elektrárenské firmy ČEZ.
Tato firma už dnes vedle mzdy poskytuje svým lidem i takzvané benefity. Z nich si mohou hradit léky, lázně, návštěvy fitness center. Podobně již postupují desítky dalších podniků. Nejčastěji firmy dávají zdarma vitamíny či hradí očkování proti chřipce.
Podle odborníků právě taková prevence může nejlépe zabránit kratším nemocem lidí, za něž pak podnikatelé budou muset platit nemocenskou. Nejčastěji - téměř v polovině všech případů - totiž lidé v Česku stonají s nemocemi dýchacího ústrojí - rýmou, angínou, chřipkou.
"Sezónní chřipka je u nás dominantní chorobou. Posilování odolnosti vitamíny je proto jednoznačně správné," komentuje sebezáchovný postup firem hlavní hygienik Michael Vít. Firmám se podle něj určitě vyplatí i hradit očkování. "Zaplatí 180 korun, a uchrání tak pracovníka před chřipkou na celou sezónu," dodává hygienik.
Ve srovnání se zahraničím je přitom podle Víta v tuzemsku stále očkováno proti chřipce málo lidí.
Náklady na investice do zdravotní péče firmy nevyčíslují. V souhrnu však jde o stamilióny korun. Tyto náklady se však podnikatelům vyplácejí už dnes. "Důkladné preventivní prohlídky naši firmu ročně stojí kolem dvou miliónů korun," připomíná například mluvčí OKD Věra Breiová. Společnost však také vydává velké peníze na pojištění za nemoci z povolání a pracovní úrazy - ročně bezmála čtvrt miliardy korun.
Firmy podnikající v tuzemsku mají ještě jeden silný důvod, proč se na investice do zdravých pracovníků zaměřit.
Podle statistik Češi marodí zhruba dvakrát déle než lidé v sousedním Rakousku či Německu a o třetinu víc než na Slovensku. V tuzemsku je denně na nemocenské skoro sedm lidí ze sta. To je další výstrahou před spuštěním nového systému placení nemocenské.
Zvolit opačnou cestu - totiž postihovat pracovníky za to, že o své zdraví nedbají, se žádná firma zatím nechystá. Podnikatelé nemají žádný bič ani na lidi, kteří se mohou záměrně takříkajíc "hodit marod".
"Kdo nekouří, nepije a sportuje, žádné přímé výhody ve funkci nebo platu nemá. Ale lidé ve výrobě mohou za nízkou nemocnost získat prémie," říká mluvčí Siemense Petr Sedláček. Skanska zase přiznává třináctý a čtrnáctý plat jen lidem, kteří dlouhodobě nemarodí a nezneužívají nemocenskou.