Nemocenská: Místo státu budou platit firmy

Autor: admin <admin(at)resultconsulting.cz>, Téma: Daně, Zdroj: finweb.cz, Vydáno dne: 26. 04. 2006

Sněmovna přehlasovala veto prezidenta Klause. První dva týdny nemocenské budou místo státu vyplácet zaměstnavatelé.

Nemocenskou budou v prvních dvou týdnech nemoci lidem místo státu vyplácet zaměstnavatelé. Sněmovna dnes přehlasovala veto prezidenta Václava Klause a opět tak schválila sporný zákon o nemocenském pojištění. Platit začne od příštího roku.

Pochopitelně, že na schválení zákona pozitivně reagoval ministr Zdeněk Škromach. Uvedl, že přijetí zákona o nemocenském pojištění znamená pro zaměstnavatele nástroj, jak regulovat nemocnost. Podle ně je to výhoda, že si zaměstnavatelé budou problém řešit sami a stát jim podle něho v tom pomůže.

Během jednání o přijetí zákona Škromach návrh obhajoval mimo jiné tím, že "z 22 uvedených evropských států jen ve čtyřech se zaměstnavatelé na zabezpečení svých zaměstnanců v době nemoci nepodílejí... tato úprava je úpravou, která je skutečně standardní, funguje ve většině zemí Evropské unie a funguje ke spokojenosti jak zaměstnavatelů, tak zaměstnanců. " Rovněž se odvolával i na zákony z předválečného Československa.

ODS se postavila proti přijetí zákona Stínová ministryně práce a sociálních věcí za ODS Alena Páralová s názorem Zdeňka Škromacha nesouhlasí a myslí si, že přijetí zákona nemocnost nesníží. Navíc uvedla, že zákon v této podobě přinese vysoké transformační náklady a sníží konkurenceschopnost našich firem. Dále upozornila na skutečnost, že zákon "přinese problémy nejen malým a středním firmám, ale i zdravotně postiženým lidem, lidem s chronickým onemocněním, kteří i přes svůj handicap pracují, způsobí zhoršení mezilidských vztahů ve firmách i na úřadech".

Právě ve sněmovně při projednávání návrhu poslankyně Páralová použila argumentaci, že zaměstnavatel bude "tímto systémem motivován k takovému výběru zaměstnanců, který podle jeho názoru minimalizuje nemocnost. To znamená, že by docházelo k diskriminaci zaměstnanců podle věku či podle jakéhokoliv jiného sklonu k nemoci."

V závěru svého vystoupení poslankyně za ODS Páralová citovala zdůvodnění prezidenta republiky k vetu zákona o nemocenském pojištění: "Rozložení nemocnosti není ve statistické terminologii "normální", lze oprávněně předpokládat, že dopady na jednotlivé firmy mohou být velmi tvrdé až likvidační. Nemocnost není a nemůže být zcela rovnoměrně rozložena, a proto by tento zákon znamenal ohrožení zejména menších a středních firem, kde neplatí zákon velkých čísel, se kterými tvůrci zákona pravděpodobně počítají."