ODS prosadí rovnou daň z příjmů

Autor: admin <admin(at)resultconsulting.cz>, Téma: Daně, Zdroj: finweb.cz, Vydáno dne: 13. 06. 2006

Strana naopak neprosadí jednu sazbu DPH. Nadále však zůstane otevřené jednání o výši jednotlivých sazeb.

Mirek Topolánek se zítra vydá za prezidentem Václavem Klausem s dobrou a špatnou zprávou. Nejprve mu oznámí, že už se s lidovci a zelenými dohodl na základech programu nové vlády. Pak bude muset dodat: tento program téměř jistě zůstane jen na papíře. Protože i kdyby ČSSD dovolila jeho kabinetu vzniknout, což zatím odmítá, většinu připravovaných změn nedovolí prosadit.

Politický marketing

Středopravá koalice se především dohodla na reformě daní. Občanským demokratům se podaří prosadit rovnou daň u příjmu. V programu se však o změně sazeb ze současných čtyř na jednu nebude mluvit jako o rovné dani. Důležitou roli sehraje politický marketing. Všechny strany musí voličům ukázat, že ze svých slibů ustoupily co nejméně.
"Diskutujeme, jak se nakonec ta změna pojmenuje. Pro nás je důležité zachovat jistou míru progrese, a to se dá zajistit i s jednou sazbou," říká předseda Strany zelených Martin Bursík. Jeho ekonomický vyjednávač Jaromír Soukup je ještě otevřenější. "My chceme maximální sazbu pod 20 procent, a jestli můžu naznačit, tak progrese mezi 15 a 20 procenty nemá smysl." Předseda lidovců Miroslav Kalousek připouštěl jednu sazbu již před volbami. ODS naopak neprosadí jednu sazbu DPH. "Už jsme se dohodli, že zůstanou dvě," říká jeden z vyjednávačů. I tady se kompromis zahalí do slov, která budou naznačovat, že nikdo nemusel příliš ustoupit. "Budeme trvat na více sazbách a je jedno, zda se to pojmenuje rovná DPH a z ní budou výjimky. My požadujeme nižší sazbu především pro ekologické suroviny," říká Soukup. Lidovci zase chtějí v nižší sazbě udržet ubytovací služby, které jsou podle nich nezbytné pro rozvoj venkova.

Několik neznámých

I u daní však zůstává ještě řada otázek otevřených. Není například jisté, jak vysoké budou jednotlivé sazby. A to jak u DPH, tak u daní z příjmů. Podobně je to i s povinnými odvody sociálního pojištění - politici se dohodli, že se sníží, ale zatím nevědí o kolik. Jisté je jen to, že v programu budou i stropy na platby pojistného. Česko je totiž jedinou zemí Evropské unie, kde dosud povinnost platit sociální pojištění nemá žádný limit. U reformy penzí pak zůstává otevřena otázka, zda si budou lidé spořit na soukromé účty povinně, či dobrovolně. První možnost prosazují lidovci, druhou ODS a zelení.
O všech těchto detailech budou vyjednávat experti stran přinejmenším do konce týdne.