Co je nového při zápisu firmy

Autor: admin <admin(at)resultconsulting.cz>, Téma: Daně, Zdroj: www.epravo.cz, Vydáno dne: 25. 07. 2006

Změny v obchodním rejstříku lze hodnotit jako pozitivní. Soud má opět povinnost vyzvat k odstranění vad návrhu k zápisu.

V březnu tohoto roku byl schválen nový zákon, který znovu změnil právní úpravu obchodního rejstříku. V čem změny spočívají? Nejprve byla zásadním způsobem změněna a upravena problematika obchodního rejstříku a rejstříkového řízení zákonem č. 216/2005 Sb. Jejím hlavním cílem bylo urychlení a zjednodušení procesu zápisu do obchodního rejstříku. Přesto přinesla zejména v praxi některé problémy.

Co bylo...

Dosavadní praxe totiž směřovala k tomu, že pokud měl návrh jakýkoli sebemenší nedostatek, měl soud možnost, a ve většině případů tak i dělal, odmítnout návrh s tím, že nemá podklad v připojených listinách. Tyto problémy a nedostatky se snaží vyřešit novelizace provedená zákonem č. 79/2006 Sb.

Jaké jsou novinky

Opětovně se zavádí procesní možnost a zároveň i povinnost soudu vyzvat k odstranění vad návrhu či k doplnění chybějících listin ve lhůtě 3 pracovních dnů od dojití návrhu soudu. Záleží tedy i na aktivitě navrhovatele, jak rychle návrh opraví, resp. chybějící listiny doplní. Soud nemá zákonnou možnost vyzvat opakovaně.
Pokud soud návrh odmítne, zakotvila novela tzv. poučovací povinnost soudu, tzn. soud musí uvést konkrétní důvod odmítnutí a poučit, jakým způsobem lze nedostatky návrhu odstranit. Toto nové ustanovení by tak mělo napomoci skutečnému zrychlení celého procesu. Novela rovněž výslovně doplnila ustanovení o opravách zjevných chyb v psaní a počtech v zápisu kdykoliv i bez návrhu a bez vydání rozhodnutí zasláním výpisu. Podklad pro opravu zjevných chyb totiž chyběl. Další novinkou je doplnění ustanovení o lhůtách. Speciální lhůta je stanovena pro zápis přeměny a v případě, kdy se spis nachází u jiného rejstříkového soudu. Není-li návrh podán v českém jazyce, začne běžet lhůta až doručením překladu.

Co vás čeká

Přínosem by mělo být i zpřesnění případů, kdy soud přímo provede zápis bez vydání rozhodnutí, což je časově rychlejší forma, a případů, kdy rozhoduje usnesením. Dosavadní praxe soudů v tom, jakou formou mají rozhodovat, nebyla jednotná. Neprovede-li soud zápis do rejstříku a ani o návrhu nerozhodne ve lhůtě, považuje se navrhovaný zápis za provedený dnem následujícím po uplynutí lhůty; soud je povinen promítnout tento tzv. kontumační zápis do rejstříku do 2 dnů ode dne, kdy se takový zápis považuje za provedený.
Ustanovení § 31 obchodního zákoníku obsahuje legislativní zkratku, podle které se návrhem na zápis rozumí rovněž návrh na změnu nebo výmaz zápisu. Sporným se tak stalo, zda se má vyžadovat i souhlas osoby s výmazem; mohlo tak totiž docházet k situaci, kdy by osoba, např. jednatel odvolaný valnou hromadou, nemohl být vymazán, pokud by se svým výmazem nevyjádřil souhlas. V praxi sice soudy souhlas s výmazem nevyžadovaly, nicméně je vhodnější výslovné zákonné ustanovení, které stanoví, že u výmazu osoby zapsané v rámci zápisu podnikatele se souhlas nevyžaduje. V souhrnu můžeme změny v rejstříkových věcech hodnotit jako pozitivní, zejména pokud jde o výzvy k odstranění vad a o poučovací povinnost soudu včetně povinnosti uvádět důvody odmítnutí návrhu.

Podmínky pro zápis firmy do rejstříku:

Případy, kdy soud provádí přímo zápis bez vydání rozhodnutí : Zapisují-li se podle zvláštního právního předpisu do rejstříku skutečnosti na základě rozhodnutí soudu.
Mají-li navrhované zapisované skutečnosti podklad v přiloženém notářském zápisu a je-li navrhovatelem i účastníkem řízení podnikatel, kterého se zápis týká.
Platí, pokud má rozhodnutí formu notářského zápisu. Pokud se zápis týká deklaratorních skutečností a je-li účastníkem řízení podnikatel, kterého se to týká.
Soud rozhoduje usnesením:
V případě osob, které nemusí dle zvláštního právního předpisu podávat návrhy na zápis na formulářích. V ostatních případech, kdy nejsou splněny podmínky pro zápis.