Testy na COVID-19 mohou být pro zaměstnavatele daňově uznatelným nákladem

Autor: admin <admin(at)resultconsulting.cz>, Téma: Daně, Zdroj: mfcr.cz, Vydáno dne: 22. 10. 2020

V současné situaci se mnoho zaměstnavatelů dostává do situace, kdy především z preventivních důvodů požadují pro zaměstnance test na onemocnění COVID-19.

K problému daňové účinnosti nákladů na testy na COVID-19 se vyjádřila Finanční správa s tím, že vzhledem k mimořádnému pandemickému stavu lze připustit, že pokud zaměstnavatel s ohledem na nebezpečí šíření nákazy mezi zaměstnanci na pracovišti provádí preventivní opatření spočívající v testování zaměstnanců, jsou výdaje na tyto testy daňově uznatelnými náklady. Na straně zaměstnance se nejedná o zdanitelný příjem.

Pokud by však zaměstnavatel hradil zaměstnancům testy na COVID-19 pro účely nesouvisející s prací (např. za účelem soukromého vycestování z České republiky), nejsou náklady spojené s tímto testováním daňově účinné. U zaměstnance se ani v tomto případě nejedná o zdanitelný příjem.

Aby byly důvody testování zaměstnanců jednoznačné, doručujeme vytvořit interní směrnici a určit, v jakých případech přistupuje zaměstnavatel k preventivnímu testování na COVID-19.