Dnes je: 29. 04. 2024   Hlavní stránka Seznam rubrik | Ke stažení | Důležité odkazy |  
RESULT CONSULTING s.r.o.

GDPR READY!

  Hlavní nabídkakulatý roh

Hlavní stránka

Důležité odkazy

Ke stažení ...

  Údaje o společnostikulatý roh

RESULT CONSULTING s.r.o.
Jasmínová 244, Most, 434 01
IČ: 272 86 941
DIČ: CZ27286941
Spisová značka:
C 22654 vedená u Krajského soudu v Ústí nad Labem
Registrované bankovní účty:
2100174007 / 2010 FIO
200160156 / 0300 ČSOB
Tel: +420 774.277.770
Tel: +420 774.277.774
Tel: +420 602.441.541
info@resultconsulting.cz
ID DS: kbdxf3q

  Daňový poradcekulatý roh

Komora daňových poradců ČR
Daňový poradce č. 1625

* Bude finančnímu leasingu udělena červená karta?

Vydáno dne 14. 06. 2007 (3711 přečtení)

Navrhovaná daňová reforma obsahuje i věci mnohem závažnější, než je konec stravenek jako daňově účinného nákladu. Leasingové společnosti budou pravděpodobně hledat cesty, jak negativní dopad novely zmírnit.

Vláda České republiky dostála svým slibům a přichází se svým návrhem reformy veřejných financí. Ta zahrnuje i návrh novely zákona o daních z příjmů, která bude mít zásadní dopad na finanční leasing a následně i na samotnou existenci leasingových společností působících na našem území. Plánované postupné snižování sazby daně z příjmů právnických osob ze současných 24 procent na navrhovaných 19 procent s platností od 1. ledna 2010 tak bude pro leasingové společnosti pravděpodobně prvním a posledním přínosem zmíněné reformy. Podívejme se ale na návrh novely podrobněji.

Minimální doba leasingu

Navrhovaná úprava neumožňuje, aby nájemce zaúčtoval hodnotu předmětu finančního leasingu do nákladů tak rychle jako dříve. Dnes je totiž možno odepsat osobní automobil do nákladů během tří let, podle navrhované úpravy však má být minimální doba pět let - bude tedy shodná s dobou daňového odpisování. Finanční leasing tak ztrácí oproti úvěrovému financování svou velkou výhodu v podobě minimalizace základu daně. Pro leasingové společnosti, pro které byl finanční leasing osobních automobilů jedním z nejúspěšnějších produktů, bude mít tato změna významné dopady do výsledků hospodaření. Svou marži budou například realizovat během pěti let místo současných tří.

Dnešní úprava

- 20 procent doby daňového odpisování, nejméně tři roky.

- U nemovitostí alespoň osm let.

Navrhovaná úprava

- Shodná s dobou daňového odpisování.

- U nemovitostí alespoň 30 let.

Odpisy předmětu leasingu u pronajímatele

Pozitivním bodem navrhované úpravy je zrušení limitu vstupní ceny u osobních automobilů (kategorie M1). Doposud bylo možné uplatnit daňové odpisy u osobních automobilů jen z částky nepřesahující 1,5 milionu Kč.

Naopak velké negativum návrhu novely je, že automobily jsou zařazeny do druhé odpisové skupiny, a prodlužuje se tak doba jejich odpisování ze čtyř na pět let. Dnešní odpisová skupina 1a má být zrušena. A navíc od 1. ledna 2008 se pětiletá doba odpisování bude vztahovat na všechny k 1. lednu 2008 plně neodepsané automobily.

Dnešní úprava

- Pronajímatel uplatňuje tzv. leasingové odpisování.

Navrhovaná úprava

- Zrušeno tzv. leasingové odpisování.

Daňová účinnost leasingu

Finanční leasing přestane být výhodný oproti klasickému úvěru i v oblasti daňové účinnosti. Pro drobné podnikatele, kteří nedosáhnou hranice jednoho milionu korun, se nic nemění. Ale pro subjekty, které využívají finanční leasing v řádech desítek milionů, dojde opět k poklesu atraktivity tohoto finančního nástroje. Leasingové splátky nebudou již stoprocentně daňově účinné, což bude pro nájemce znamenat vyšší základ daně a vyšší daňovou povinnost.

Dnešní úprava

- Uznatelné celé leasingové nájemné.

Navrhovaná úprava

- Daňově neuznatelné finanční náklady.

- Částka těchto nákladů je stanovena paušálně - 1 % z úhrnu ročního nájmu.

- Omezení neplatí, pokud náklady nepřesáhnou 1 mil. Kč.

Daňová podkapitalizace

Úprava pravidel daňové podkapitalizace je pro leasingové společnosti také velmi nevýhodná. Leasingové společnosti se totiž vyznačují vysokou hodnotou aktiv, která jsou financována zejména bankovními úvěry. Vlastní kapitál je ale v porovnání s cizími zdroji nízký. Od 1. ledna 2009 to bude v praxi pro leasingové společnosti znamenat, že pokud budou čerpat bankovní úvěry od nespřízněné osoby ve výši například čtyř miliard Kč, budou muset vykazovat vlastní kapitál ve výši jedné miliardy Kč, aby tak mohly plně využít daňové odčitatelnosti úroků placených z oněch úvěrů ve výši čtyř miliard. Kč. Vlastní kapitál v řádech miliard má však jen málokterá leasingová společnost. Pro většinu z nich bude pravděpodobně razantní navýšení vlastního kapitálu do budoucna velmi obtížné.

Leasingové společnosti vlastněné zahraniční mateřskou společností mohou situaci vyřešit tak, že zahraniční mateřská společnost svým českým dceřiným leasingovým společnostem pomůže a zvýší jejich vlastní kapitál prostřednictvím příplatku mimo základní kapitál. Pro české dceřiné společnosti to však má jednu podstatnou nevýhodu - nebudou moci vykazovat ve svých účetních závěrkách úrokové náklady, což povede k významnému zvýšení základu daně a daňové povinnosti. Dojde tak fakticky k situaci, jako by se tyto společnosti financovaly úvěrem, jehož úroky budou daňově neodčitatelné.

Nová úprava se má vztahovat na náklady z úvěrů a půjček plynoucích ze smluv uzavřených po 31. prosinci 2007, a to na základě dodatků, kterými se mění výše půjčky nebo úvěru nebo výše hrazených úroků. Na smlouvy o úvěru či půjčce sjednané do 31. prosince 2007 se nová úprava použije za zdaňovací období započaté v roce 2010.

Dnešní úprava

- Vztahuje se na úvěry a půjčky od spřízněných osob.

- Omezuje daňovou odčitatelnost úroků. Ostatní náklady jsou odčitatelné při splnění obecných podmínek.

- Poměr vlastního a cizího kapitálu: 6 : 1 pro banky a pojišťovny; 4 : 1 pro ostatní poplatníky

Navrhovaná úprava

- Vztahuje se na všechny úvěry a půjčky.

- Omezuje odčitatelnost úroků i dalších nákladů (poplatky, náklady na garance apod.).

- Tyto náklady jsou neuznatelné, pokud přesáhnou 6 procent průměrné výše skutečně čerpaných úvěrů a půjček, vztahují se k tzv. podřízeným závazkům či jsou odvozeny od výsledku hospodaření.

- Úhrn úvěrů a půjček přesahuje stanovený poměr vlastního a cizího kapitálu dlužníka:

a) pro úvěry a půjčky od všech osob: 6 : 1 do 31. prosince 2008; 4 : 1 od 1. ledna 2009;

b) pro úvěry a půjčky od spřízněných osob: 3 : 1, je-li dlužníkem banka či pojišťovna; 2 : 1, je-li dlužníkem jiný poplatník.

- Každá z těchto podmínek se posuzuje samostatně.

Platby nájemného do zahraničí

Placení nájemného do zahraničí není v českých poměrech příliš obvyklé, ale i v tomto případě nová úprava znevýhodňuje finanční leasing, neboť se zvyšuje srážková daň při platbách nájemného do zahraničí ze současného jednoho procenta na pět procent.

Dnešní úprava

- Srážková daň při platbách nájemného do zahraničí jedno procento.

Navrhovaná úprava

- Srážková daň při platbách do zahraničí 5 procent.

Z výše uvedeného vyplývá, že navrhovaná daňová reforma obsahuje i věci mnohem závažnější, než je konec stravenek jako daňově účinného nákladu. Leasingové společnosti budou pravděpodobně hledat cesty, jak negativní dopad novely zmírnit. Zákazníkům zbývá jen doufat v odbornost a zkušenosti pracovníků leasingových společností, že je daňová novela bude inspirovat k tvorbě nových a cenově přijatelných leasingových produktů.

Celá tisková zpráva | Počet komentářů: 30 | Přidat komentář | Informační e-mailVytisknout článek | Zdroj: finweb.cz

  Novinkykulatý roh
01.01.2022: Minimální zálohy soc. a zdrav. pojištění 2021
Minimální záloha na sociální pojištění je 2.841,- Kč, na zdravotní pojištění je 2.627,- Kč.

16.11.2021: Minimální mzda od 1.1.2022
Na základě rozhodnutí vlády se od ledna 2021 se zvýší minimální měsíční mzda z 15.200,- na 16.200,- Kč a minimální hodinová mzda z 90,60 Kč na 96,40 Kč.

29.04.2021: Izolačka pokračuje do 30.6.2021
Senát schválil návrh na prodloužení vyplácení mimořádného příspěvku pro zaměstnance v karanténě a izolaci (tzv. izolačky) až do konce června letošního roku. Původní termín byl do 30.4.2021.

20.04.2021: Antivirus prodloužen
Vláda schválila prodloužení programu Antivirus do konce května 2021. Podmínky nároku na kompenzaci se nemění.

20.04.2021: ELDP za rok 2020
Do 30. května 2021 odevzdejte místně příslušné OSSZ/PSSZ evidenční listy důchodového pojištění zaměstnanců za rok 2020.

19.11.2020: Odklad EET
Zákonem 449/2020 Sb., který vyšel 2. 11. 2020, se odkládá povinnost evidovat tržby z 1. 1. 2021 na 1. 1. 2023.